Η δημοτική συγκοινωνία στην Ηλιούπολη υπολειτουργεί εδώ και σχεδόν ενάμιση χρόνο. Η δημοτική αρχή δείχνει πως δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες των πολιτών για γρήγορη, αξιόπιστη και ασφαλή μετακίνηση εντός πόλης, σε μια εποχή που η μείωση του κυκλοφοριακού φόρτου είναι περισσότερο απαραίτητη από ποτέ.
Στόχος μας ως επόμενη δημοτική αρχή είναι να αλλάξουμε την παρούσα κατάσταση, δημιουργώντας μια νέα δημοτική συγκοινωνία, η οποία θα εξυπηρετεί όλες τις γειτονιές της πόλης.
Πιο συγκεκριμένα, προτείνουμε:
- Την απόκτηση μικρών, ευέλικτων και ηλεκτρικών οχημάτων, για να κινούνται εύκολα και γρήγορα μέσα στην πόλη και να εξυπηρετούν τους κατοίκους με συχνά δρομολόγια.
- Τον πλήρη ανασχεδιασμό των δρομολογίων με βάση ειδική συγκοινωνιακή μελέτη ώστε να ενωθούν οι γειτονιές της πόλης μας.
- Τη δημιουργία εφαρμογής τηλεματικής, ώστε οι κάτοικοι να μπορούν να ενημερώνονται διαρκώς για τα δρομολόγια.